Do najpopularniejszych rodzajów grzałek elektrycznych należą grzałki patronowe, opaskowe oraz PTC. Działanie wszystkich grzałek elektrycznych opiera się na tym samym schemacie – każde z tych urządzeń ma za zadanie przemienić energię elektryczną w ciepło przy pomocy materiału oporowego elementu grzewczego, przez który przepuszczany jest prąd elektryczny. Takie działanie musi być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Grzałki elektryczne muszą być wyposażone w szereg zabezpieczeń, dzięki którym możliwe jest łatwe odłączenie urządzenia od instalacji, a także uniknięcie przegrzania.
Grzałka patronowa
Grzałki patronowe to wyjątkowy rodzaj tych urządzeń, ponieważ przeznaczony jest do uzyskiwania bardzo wysokich temperatur, szczególnie na niewielkich powierzchniach. Grzałki te charakteryzują się zaskakującą konstrukcją składającą się z rdzenia ceramicznego, który umieszczono centralnie w osi grzałki. Tam też nawinięto drut oporowy wykonany z niklu i chromu. Całość została umieszczona w rurze ze stali nierdzewnej. Grzałki opaskowe stosowane są do podgrzewania rur przemysłowych, rozdmuchiwania folii, w dyszach oraz wtryskach. Grzałki te wykonywane są z ceramiki lub materiału izolacyjnego, który powstaje z naturalnych materiałów – mikanitu. Grzałki te obudowane są stalą nierdzewną lub mosiądzem Grzałki PTC wykorzystywane są natomiast w suszarkach do butów oraz pistoletach do klejenia na gorąco. Ich innowacyjność to termistory, które pod wpływem temperatury zwiększają swoją oporność. Grzałki tego typu zbudowane są z materiału ceramicznego połączonego z tytanianem baru oraz z elektrod, które umoszczone są w powłoce stanowiącej izolację.

Inne rodzaje grzałek także są dostępne
Oczywiście to nie wszystkie rodzaje grzałek dostępnych na rynku. Wiele z nich stosowanych jest również do ogrzewania mieszkań. Podłączone zarówno do instalacji elektrycznej, jak i do ogrzewania sieci C.O. pozwalają na regulowanie temperatury we wnętrzu oraz oszczędne dogrzewanie pomieszczeń zarówno w sezonie grzewczym, jak i poza nim.