Idea bloga

Po co powstał ten blog? A no po to, abym miał gdzie publikować swoje treści, które mnie interesują, treści które być może i ciebie zainteresują. To właśnie tutaj zamieszczam porady, instrukcje dotyczące sprzętów których używasz na co dzień w swoim domu.

Jeżeli masz jakieś pytania do mnie – to śmiało napisz, a ja postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to będzie możliwe.

Polecane firmy:

Jakie są rodzaje studni?

Studnia to pionowe lub rzadziej skośne ujęcie wody podziemnej. Jest to sztuczny, wiercony lub kopany otwór którego głębokość jest na tyle duża, że możliwe jest dotarcie do warstwy wodonośnej. W niektórych miejscach jest to jedyne źródło wody dla gospodarstw domowych lub rolnych. Jednak coraz częściej na wodę ze studni decydują się osoby posiadające dostęp do wodociągów. Zazwyczaj przemawia za tym niższy koszt oraz większa jakość wody, a także niezależność od zewnętrznego dostawcy.

Studnie kopane

Inaczej nazywane kręgowymi. Zazwyczaj są to studnie kopane ręcznie a ich głębokość nie przekracza kilku metrów. Typowym elementem tego ujęcia wody podziemnej jest stosowanie kręgów betonowych. Budowa zaczyna się od wytypowania miejsca i wykonania wykopu na głębokość odpowiadającą wysokości kręgu. Po opuszczeniu pierwszego kręgu wykop jest pogłębiany i dodawane zostają kolejne elementy betonowe. Dno takiej studni wypełniane jest żwirem lub specjalną siatką które zatrzymują część zanieczyszczeń.


Studnie głębinowe

(Studnie głębionowe w Geofizyka) Inaczej nazywane wierconymi lub rurowymi. Umożliwiają wydobycie wody ze zdecydowanie większych głębokości, pozwalają dotrzeć do warstw wodonośnych znajdujących się nawet 30 metrow pod ziemią. Ich budowa prowadzona jest zazwyczaj z wykorzystaniem specjalistycznego wiertła, tak powstały otwór wprowadzane są rurę osłonową wyposażoną w filter. Dzieki pobieraniu wody z dyżej głębokości nadaje się ona zazwyczaj do bezpośredniego spożycia. Studnie głębinowe zapewniają najwydajniejsze pozyskiwanie wody w przydomowych warunkiach.


Studnie abisyńskie

Inaczej nazywane wąsko-rurowymi. Ich działanie oparte jest na wbijaniu lub wkręcaniue do ziemi rur wyposażonych w specjalne filtry. Czerpanie wody jest możliwe z głębokości do ok. 8 metrów za pomocą pompy ręcznej. Budowa tego rodzaju studni jest stosunkowo szybka i tania, jednak stosowac ją można jedynie w gruntach piaszczystych. Studnia abisyńska nie posiada zbyt dużej wydajności i może okazać sie niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego.

Geofizyka