Idea bloga

Po co powstał ten blog? A no po to, abym miał gdzie publikować swoje treści, które mnie interesują, treści które być może i ciebie zainteresują. To właśnie tutaj zamieszczam porady, instrukcje dotyczące sprzętów których używasz na co dzień w swoim domu.

Jeżeli masz jakieś pytania do mnie – to śmiało napisz, a ja postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to będzie możliwe.

Polecane firmy:

Jakie są koszta użytkowania typowej grzałki elektrycznej?

Energooszczędność to w dzisiejszych czasach wysokiego zużycia energii bardzo istotna cecha, dzięki której eksploatacja energii elektrycznej jest niska, a jednocześnie sprawiająca, że sprawność przetwarzania energii jest wysoka. Głównym zadaniem grzałek elektrycznych jest przetwarzanie energii elektrycznej na energię cieplną. Dodatkowo ich dużym atutem jest energooszczędność, jednak nie pracuje ona w sposób stricte podobny do energooszczędności urządzeń elektrycznych. Właśnie dlatego, mówiąc o energooszczędności grzałek mówi się raczej o ich dodatkowych funkcjach umożliwiających lepsze zarządzanie miesięcznym zużyciem energii.

Przeciętnie miesięczne koszta użytkowania grzałki elektrycznej są wysoce uzależnione od sposobu i częstotliwości użytkowania grzałki oraz środowiska, w jakim ona pracuje. Warto rozpatrywać tę zależność w formie ilości zużycia energii w wyznaczonym przez nas okresie użytkowania. Mówiąc o kosztach zużywanej energii cieplnej warto pamiętać, że opłaty nie są uiszczane za moc, jaka zostanie zainstalowana wewnątrz urządzenia grzewczego, ale za energię cieplną, jaka została zużyta. Dodatkowo istnieje wiele innych czynników sprawiających, że koszta użytkowania urządzenia cieplnego są wyższe lub niższe.

Zadając sobie to pytanie, warto rozdzielić je na dwa przypadki i zastanowić się, czy grzałka pracuje w ogrzewanym pomieszczeniu, czy raczej w grzejniku. Zakładając, że urządzenie grzewcze wykorzystywane będzie do suszenia odzieży, w pierwszym przypadku koszta będą zależne od:

– Częstotliwości suszenia odzieży na urządzeniu grzewczym

– Długości trwania suszenia

– Faktycznego czasu działania grzałki w czasie suszenia

Drugi przypadek warto rozpatrzyć zakładając, że grzałka ma za zadanie ogrzewać całe pomieszczenie i wspomagać pracę grzejnika. W takim przypadku zużycie energii będzie zależne od:

– Temperatury nastawy na grzałce

– Izolacji pomieszczenia

– Rodzaju wykorzystywanego timera (dobowy lub tygodniowy)

Warto pamiętać o tym, że kiedy grzałka zostanie uruchomiona w grzejniku, po ustawieniu pożądanej temperatury rozpoczyna swoje działanie z pełną mocą do czasu osiągnięcia pożądanej temperatury otoczenia lub pomieszczenia. Jej działanie polega na następnym okresowym uruchamianiu i wyłączaniu się w celu podtrzymania pożądanej temperatury pomieszczenia, więc do określenia rzeczywistego zużycia energii grzałki należałoby dokładnie określić, w jakim czasie grzałka włącza się, a w jakim wyłącza.