Idea bloga

Po co powstał ten blog? A no po to, abym miał gdzie publikować swoje treści, które mnie interesują, treści które być może i ciebie zainteresują. To właśnie tutaj zamieszczam porady, instrukcje dotyczące sprzętów których używasz na co dzień w swoim domu.

Jeżeli masz jakieś pytania do mnie – to śmiało napisz, a ja postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to będzie możliwe.

Polecane firmy:

Jak eksponować swoje modele

Praca nad modelem redukcyjnym potrafi zająć nawet kilka miesięcy. Godziny spędzone przy sklejaniu są uzupełniane kolejnymi poświęconymi na znalezienie dodatkowych planów czy zdjęć. Ale co dalej? Po prostu postawić model na półce? A może jednak pójść o krok dalej?

Zabezpieczanie modelu

Aby model mógł cieszyć oko nas i naszych najbliższych warto zabezpieczyć go przed nieoczekiwanym uszkodzeniem oraz wpływem światła słonecznego. To drugie jest szczególnie istotne dla modelarza, który skleja modele kartonowe. Farba drukarska z czasem traci barwy, a najgorszą sytuacją jest, gdy części wycinane z różnych arkuszy tracą kolor nierównomiernie. Może wtedy dojść do sytuacji, że sklejone ze sobą np. dwa fragmenty poszycia samolotu mają po kilku latach różne odcienie, co oczywiście bardzo rzuca się w oczy. Z pomocą przychodzą dedykowane bezbarwne lakiery, tworzące warstwę chroniącą model przed słońcem.

Posiadając modele bardzo duże, zbudowane z tysięcy elementów  np. modele okrętów, warto rozważyć zaopatrzenie się w szklaną gablotę. Minimalizujemy wówczas ryzyko uszkodzenie modelu przez niesfornego kota, bądź ciekawskiego siostrzeńca. Jest również inny, bardziej praktyczny powrót – dużych, skomplikowanych modeli najzwyczajniej nie da się oczyścić z kurzu. Łatwiej po prostu trzymać je schowane w gablocie.

Ożywienie modeli

Brzmi nieco abstrakcyjnie, ale dla modelarza nie ma nic niemożliwego. Modele plastikowe dają ogromne możliwości tworzenia dioram, nie tylko jeśli chodzi o modle pojazdów, ale również i samoloty czy okręty! Nic nie stoi na przeszkodzie by przedstawić np. scenę remontu samolotu w hangarze. Najwięksi zapaleńcy potrafią wykonać dioramę ukazująca okręt podwodny wynurzający się ze wzburzonej wody! Makiety bardzo ciekawa opcja, dająca czasem drugie życie modelom, które już kilka lat stoją na półce.

Konkurs i wystawy

Aby doskonalić swój warsztat warto odwiedzić od czasu do czasu wystawę modelarska. Chodzi nie tylko o podziwianie prac innych modelarzy, ale i o uczenie się od nich. Z czasem warto pomyśleć o pokazaniu własnych na wystawie lub konkursie.