Idea bloga

Po co powstał ten blog? A no po to, abym miał gdzie publikować swoje treści, które mnie interesują, treści które być może i ciebie zainteresują. To właśnie tutaj zamieszczam porady, instrukcje dotyczące sprzętów których używasz na co dzień w swoim domu.

Jeżeli masz jakieś pytania do mnie – to śmiało napisz, a ja postaram się odpowiedzieć tak szybko, jak to będzie możliwe.

Polecane firmy:

Czym jest gwintowanie?

Proces polegający na wykonywaniu nacięć lub wgłębień na powierzchni wałka lub otworu, umożliwiający nakręcenie śruby nazywany jest gwintowaniem. Urządzenie wykorzystywane do żłobienia nazywane jest gwintownicą. W sprzedaży dostępne są urządzenia ręczne do zastosowań domowych oraz elektryczne wykorzystywane przez fachowców. 

Urządzenia ręczne i elektryczne

Urządzenia ręczne oraz ręczne z napędem elektrycznym przeznaczone są do gwintowania rur, których przekrój nie przekracza 2″. W przypadku rur o większej średnicy konieczne jest zastosowanie sprzętu elektrycznego stacjonarnego. Niewątpliwą zaletą urządzeń ręcznych jest ich mobilność, dzięki czemu można korzystać z nich w różnych miejscach. Urządzenia stacjonarne z kolei mogą być wykorzystywane do profesjonalnych zastosowań. Wszystkie gwintownice wyposażone są w tzw. narzynki. Są to wymienne głowice o różnych rozmiarach, za pomocą których wykonuje się nacięcia. Od jakości narzynek zależy jakość gwintu, dlatego zaleca się korzystać z elementów oferowanych przez renomowanych producentów. Zakup dobrej jakości sprzętu daje gwarancję niezawodności i dostępności części zamiennych.

gwint

Jak przebiega proces gwintowania

Gwintowanie rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania obrabianej powierzchni. Po jej oczyszczeniu należy użyć kątownika do sprawdzenia, czy płaszczyzna czołowa jest prostopadła do osi obrabianego przedmiotu. Jeżeli występują nierówności, konieczne jest ich zeszlifowanie przy pomocy pilnika. Dzięki wyrównaniu powierzchni gwint będzie zapewniał trwałe połączenie. Podczas tworzenia gwintu powstaje duże tarcie. W celu jego zmniejszenia zaleca się nasmarowanie obrabianej powierzchni specjalistycznym olejem. Jako zamiennika można także użyć oleju silnikowego, lnianego lub rzepakowego. Podczas gwintowania należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie narzynki i pamiętać o tym, by po wykonaniu dwóch obrotów w prawo wykonać jeden obrót w lewą stronę. Wykonywanie takich czynności pozwala usunąć wióry powstające podczas gwintowania.

Przy współpracy: https://maszynohurt.pl/